• Головна
  • Дозвілля дітей в умовах війни. Як та де соціалізуватися миколаївським школярам, — ФОТО
12:40, 26 березня
Надійне джерело

Дозвілля дітей в умовах війни. Як та де соціалізуватися миколаївським школярам, — ФОТО

З 24 лютого 2022 року школярі навчаються онлайн. Окрім того, перший рік повномасштабного вторгнення, через постійні обстріли, у місті не працювали гуртки та спортивні школи. На тривалий час закрило свої двері і дитяче містечко «Казка». Соціалізація дітей зводилась нанівець – вони не лише не могли спілкуватися з однолітками у школах, а й не могли і просто проводити час поза домом.

Діти досі не повернулися за парти, проте у місті вже працює чимало розвивальних та творчих закладів. Найпершими відчинили свої двері спортивні школи, пізніше, на початку 2023 року, у Миколаєві відкрився Центр підтримки та укріплення сімей для наймолодших містян. Запрацювали секції, гуртки та відкрилась «Казка».

Редакція 0512 вирішила дізнатись, яка наразі ситуація в місті та чим можна зайняти дітей у прифронтовому Миколаєві. 

Наскільки важлива соціалізація дітей під час війни: поради психолога

Психолог БФ «Голоси дітей» Олена Іванова пояснює, що дистанційне навчання, закриття улюблених гуртків, секцій та від’їзд друзів з міста не найкращий варіант для дитини. Адже одне із завдань дитячого віку, за її словами, є соціалізація, спілкування, вибір друзів, відпрацювання своїх поглядів на дружбу та взаємини. Діти дізнаються які існують припустимі чи неприпустимі сценарії у розвитку дружніх стосунків.

- Все це формується у дитячому та підлітковому віці. Існує розповсюджена думка, що найкращі друзі – ті, з ким ми були у шкільні роки. Ми разом зростаємо, набуваємо досвіду, маємо спільні переживання та спогади. Тому сьогодення – це той момент, який найсильніше впливає на дітей. Зараз ми маємо багато звернень від дітей підліткового віку. Вони говорять про проблему в спілкуванні (страхи, неможливість завести нових друзів). Це діти, які вже п’ятий рік, починаючи з «ковіда», навчаються дистанційно. Якщо говорити  про початкову школу, то діти, які сьогодні навчаються у 4-му класі, жодного року не відвідували заклади повний навчальний рік. Головне завдання початкової школи - надати навички учбового характеру. Більшість з цього вже не закладено дітям. Спілкування зводиться до уроків в Zoom, - аналізує психологиня.

Олена Іванова додає, що один із запитів серед дітей – страх включити камеру під час уроків.

- Діти бояться, що всі побачать, як вона виглядає або що робиться у їхній кімнаті. Також розповсюджена відповідь: «Я не хочу, щоб на мене дивилися», бо вже сформований страх до спілкування, через його брак, - зазначає Іванова.

За її словами, окрім того, що втрачена нормальність життя, відсутня ще й базова безпека.

- Все це має безпосередній вплив на дітей. Не всі заходи, які сьогодні можливо було б провести, проводяться. Унеможливлюється все це через відсутність укриттів. Ситуація навколо підсилює відчуття безпорадності. Через швидкий ріст та гормональні перепади підлітки себе вважають безпорадними. Але ще й коли навколо немає безпеки, то це додаткове навантаження, — наголошує Олена Іванова.

Дозвілля дітей в умовах війни. Як та де соціалізуватися миколаївським школярам, — ФОТО, фото-1

У таких реаліях головне для дитини – підтримка від батьків. В першу чергу, з дітьми потрібно говорити. 

- Батькам також складно, адже на них лягає зараз дуже багато завдань – навчання, безпека, організація і питання виживання. Часто у них немає власного ресурсу, щоб підтримати дитину. Від батьків можуть лунати такі фрази, які не про підтримку. Тоді діти замикаються в собі, адже їм здається, що їх проблеми не важливі та батьки їх не розуміють. Конфлікт «Батьків - дітей» ще більше загострюється на цьому тлі. Тому батькам варто не знецінювати питання друзів та спілкування. Треба підтримувати своїх дітей та співчувати: «Я розумію, що важко. Мені дуже шкода, що зараз немає твоєї ліпшої подруги». Якщо це спілкування продовжується онлайн, варто його підтримувати. Це саме той момент, де не можна забороняти зайвий раз побути з гаджетом, коли дитина спілкується з близькими друзями, —  рекомендує психологиня.

Також батьки можуть заохочувати дітей до спілкування. Особливо це стосується підлітків.

- Варто обговорювати моменти, коли діти бояться увімкнути камери на уроках. Тут можна розповісти і про свій досвід, згадати, як ви спілкувалися з друзями. Повертати дітям відчуття, що це все нормально і так може бути. І найголовніше – потрібно шукати шляхи розв'язання проблем. У місті проводяться різні майстер-класи від організацій – це можливості допомогти дітям впоратися з проблемами і знайти нове коло спілкування, — резюмує Олена Іванова.

Спортивні секції, майстер-класи, гуртки та культурні заходи: що відвідують діти сьогодні

Значним полегшенням для дітей стало відкриття спортивних секцій у місті. Адже спортшколи були першими закладами, які дали можливість маленьким миколаївцям повернутися на деякий час до більш нормального життя.

Дозвілля дітей в умовах війни. Як та де соціалізуватися миколаївським школярам, — ФОТО, фото-2

Начальниця управління у справах спорту і фізичної культури Миколаївської міської ради Ірина Бондаренко говорить, що відновлюючи тренувальний процес, у першу чергу турбувались про безпекову складову під час тренувань. 

- Ми дуже ретельно з керівниками пропрацювали питання щодо укрупнення праці, щоб всі вихованці могли скористатися укриттям у разі небезпеки. Наприклад, дитяча спортивна школа з єдиноборств не має укриття, тому вона працює на базі ДЮСШОР з боксу. Також ми домовилися з ректором ЧНУ ім. Петра Могили і нам дозволили заходити у спортивні зали, за що ми дуже вдячні їм. У веслувальній школі немає укриття, тому вони працюють у спортивній школі вищої майстерності, а також тут працює школа «Атлант». Тобто ми провели такі об’єднання – там, де немає укриття, спортсмени займаються в приміщеннях інших спортивних закладів, — пояснює Бондаренко.

З весни 2023 року активно проводять заходи у Домі офіцерів флоту.  Голова ГО "ДОФ - Центр" Володимир Алексєєв розповідає, що навесні, зимою та восени переважно проводяться майстер-класи та втілюються освітні проєкти. ДОФ співпрацює з різними фондами та викладачами. Зокрема, заходи спрямовані на дітей ВПО та малозабезпечених сімей.

- Також проводимо концерти, якісь великі заходи. Наприклад, у грудні приїздили партнери «Культурні сили України» з гостями з Києва та Дніпра. Робили джазовий дитячий концерт. Тобто проводяться заходи, як великі, так і маленькі. Влітку ми організовували дитячі табори. У нас було 10 змін по 25 дітей у кожній з них. Тоді ж проводили і дитячі ярмарки,  — додав Володимир Алексєєв.

За його словами, на найближчий час у Домі офіцерів і флоту запланували для дітей понад 40 різних заходів. Здебільшого, потрапити на заходи можна попередньо зареєструвавшись.

Літній табір у Домі офіцерів флоту

Літній табір у Домі офіцерів флоту

Через півтора року паузи у роботі у Миколаєві відновили свою діяльність і гуртки. У міському палаці творчості учнів розповідають, що розпочинали з онлайн форми, але в цьому є свої труднощі:

- Батьки хочуть соціалізувати своїх дітей, кудись водити, тому просили, щоб ми відновили очну форму занять, адже сьогодні вистачає дистанційки у школах. Ми почали працювати і вже маємо дві форми навчання – онлайн і офлайн. Деякі гуртки на базах шкіл запрацювали, діти мають можливість зустрічатися очно, — розповідає заступниця директора палацу творчості учнів Анна Осадча.

Палац творчості учнів, Фото зі сторінки соцмереж Палацу творчості учнів

Палац творчості учнів, Фото зі сторінки соцмереж Палацу творчості учнів

Вона зазначає, що сьогодні у закладі працюють гуртки образотворчого мистецтва, спортивно-ужиткового мистецтва, театральні, локальні, фольклорні, хореографічні гуртки, а також комп’ютерна школа. Деякі з них працюють очно.

- Педагоги зазначають, що кожного разу на заняття приходить ще хтось із дітей. Батьки дізнаються чи діти між собою спілкуються, що якийсь гурток відкрився - і одразу приходять, — говорить Осадча.

За її словами, через війну зменшилась кількість хореографічних колективів. Також палац творчості втратив туристичний гурток та оркестр народних інструментів.

Палац творчості учнів, Фото зі сторінки соцмереж Палацу творчості учнів

Палац творчості учнів, Фото зі сторінки соцмереж Палацу творчості учнів

Однак, уже під час повномасштабного вторгнення у місті змінили один з проєктів, який тривалий час організовується управлінням освіти і проходив у палаці творчості. У нього додали більше патріотизму. Мова йде про «Пазли історії. Миколаїв незламний», який присвятили улюбленому місту.

«Пазли історії. Миколаїв незламний»

«Пазли історії. Миколаїв незламний»

- У цьому проєкті ми залучили дітей всіх вікових категорій – від початкової школи до старших класів. Початкова школа малює Миколаїв, середня ланка пишуть Миколаїв (поезія), а старша школа готує твір-роздум «Якби я був мером». А також ми зробили конкурс дослідницьких проєктів, де говоримо про архітектурні пам’ятки, які зруйновані війною, та про тих людей, які не розгубилися під час війни (волонтери, лікарі, педагоги). До цього проєкту долучилося понад 300 учасників. Ми такого результату не очікували, — додає заступниця директора закладу.

Дитячі простори та психологічна підтримка: Допомога від благодійних організацій

Дитячий простір Миколаїв

Допомагають підтримувати дітей у Миколаєві і благодійні фонди. Різні організації не лише фінансують проєкти та закупляють обладнання, а ще й проводять чимало заходів у місті.

Третього лютого 2023 року, в рамках  проєкту #SOSДІТИ разом з Агенцією розвитку Миколаєва на базі дитячого містечка "Казка" відкрився Центр підтримки та укріплення сімей. Співменеджер проєкту Євген Гомонюк розповідає, що з часом почали відкриватися і менші простори для дітей від інших донорів. Проте перший простір — найбільший і найбезпечніший, адже розташований саме у бомбосховищі.

- Все розпочиналося з ігрової кімнати. Потім додавалися творчі активності. Було малювання, графіка, англійська мова для молодшої та старшої груп. Також додалася безплатна консультація з психологом, в тому числі арттерапевтичні зустрічі для батьків та підлітків. Ми показували кіно і раз на тиждень проводились театральні вистави. Досить насичено проводилось ліплення з глини, — згадує Гомонюк.

Центр підтримки та укріплення сімей.

Центр підтримки та укріплення сімей.

Сьогодні, за його словами, дитячий простір продовжує працювати, проте на іншу потужність — кількість заходів зменшилась.

- Це пов’язано з бюджетом. Зараз є театр ляльок, а драматичний театр проводить дитячі вистави. Ще залишилась англійська мова та малювання. Гончарства зараз немає. Проте плануємо поступово повертатися до кінопоказів. Раз на тиждень інші наші партнери проводять свої заходи для дітей. Наприклад, є дитяча лабораторія, де у простій формі дітям пояснюють різні речі та проводять рухливі заняття. Продовжує працювати і дитячий психолог, — говорить Євген Гомонюк.

Центр підтримки та укріплення сімей.

Центр підтримки та укріплення сімей.

Він пояснює, що відвідати дитячий простір у Миколаєві можуть усі діти, а не лише ВПО та малозабезпечені.

- Інколи є спеціалізовані зустрічі для ВПО. Проте, в цілому, простір відкритий для всієї аудиторії і вхід безкоштовний. Через те, що групи часто вже набрані, потрібно уточняти інформацію, — підкреслив Гомонюк.

Щоб дізнатися більше інформації про роботу простору або записатися на одну з активностей, можна зателефонувати за номером телефона - 066 784 70 45.

На базі бібліотек міста також проводяться заходи для дітей. Майже рік тому розпочали свою роботу точки «Спільно» від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Точки «Спільно» від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)

Як розповіли в ЮНІСЕФ, точка «Спільно» – це дружній для дітей простір, в якому надають різноманітні безкоштовні послуги з розвитку та дозвілля малечі, а також підтримки їхніх батьків та опікунів.  

- ЮНІСЕФ створив такі локації у 20 областях України, зокрема і в Миколаївський. Ігровий формат точок «Спільно» відтворює атмосферу звичного для дітей життя та відволікає їх від реалій війни. В них можна відпочити, погратися в розвивальні ігри, отримати консультацію лікаря, юриста або допомогу з пошуком житла, — пояснюють представники організації.

Точки «Спільно» від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Фото з архіву ЮНІСЕФ

Точки «Спільно» від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Фото з архіву ЮНІСЕФ

У таких точках проводять:

  • Навчальні й розвивальні заходи для дітей. 
  • Консультації та лекції для батьків (стосовно дитячого розвитку й навчання, вакцинації, здорового харчування та іншого). 
  • Консультації для дітей і дорослих, а також направлення на отримання подальшої психологічної підтримки. 
  • Медичні консультації для дітей і їхніх батьків/опікунів. 
  • Консультації щодо доступу до соціальних послуг. 

У Миколаєві функціонує дві дитячі точки «Спільно». Вони працюють щоденно з 9:00 до 18:00. З розкладом подій можна ознайомитися ТУТ.

Також дітям і сімʼям, які постраждали від війни, допомагає фонд «Голоси дітей». Завдяки благодійним внескам він надає психологічну допомогу та індивідуальну гуманітарну підтримку сімʼям, працює з громадами й закладами для дітей в межах усієї країни. З січня 2023 року в Миколаєві запрацював центр «Голосів дітей», де діти, підлітки та батьки можуть отримати психологічну та психосоціальну підтримку. Щомісяця центр відвідує близько 400 дітей і батьків. 

"Казка чарівниця", З архіву фонду «Голоси дітей»

"Казка чарівниця", З архіву фонду «Голоси дітей»

- У миколаївському центрі фонду «Голоси дітей» упродовж тижня проходять психосоціальні заняття для дітей та підлітків, а саме "Екоклуб" (7-14 років), "Клуб психотехнічних ігор Mind energy" (7-18 років), дискусійний клуб "Open mind" (15-18 років). Також є групові психологічні заняття: "Моя суперсила" (6-9 років), "Час апгрейду" (12-14 років), "Казка - чарівниця світу Я" (6-9 років). До того ж щонеділі для дітей віком 7-11 років організовуються ігрові активності та кіно тренінги. Також діти будь-якого віку можуть отримати в центрі індивідуальну психологічну підтримку, - розповіли у фонді.

"Час апгрейду", З архіву фонду "Голоси дітей"

"Час апгрейду", З архіву фонду "Голоси дітей"

Дискус клуб, З архіву фонду "Голоси дітей"

Дискус клуб, З архіву фонду "Голоси дітей"

Фонд «Голоси дітей» наголошує, що всі заняття проводяться безплатно. Розклад подій та будь-яку іншу інформацію можна знайти TУТ або ж за номером телефона – 0672006355.

За два роки Миколаїв адаптувався до умов воєнного часу та долає нові виклики, які стають перед містом. До міста повертаються дорослі з дітьми, яким треба соціалізуватись та психологічно розвантажуватись, не забуваючи про безпекову складову. Саме тому питання «Чи на часі дозвілля для дітей у прифронтовому місті?» має очевидну відповідь. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дозвілля для дітей Миколаїв #бібліотеки Миколаїв #палац творчості учнів #куди піти дітям у Миколаєві #гуртки Миколаїв #секції Миколаїв #дитячий простір миколаїв #новини Миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...