Доступна медицина в Миколаєві: безкоштовні ліки, медогляд та готовність до спалаху кишкових інфекцій

Питання медицини під час війни є одним з  найактуальніших. Забезпечення необхідними ліками, місцями у лікарнях та кваліфікаційним наданням медпослуг – це складова здорового суспільства.

До того ж, зараз знову повстає питання води. Через підрив Каховської ГЕС, у акваторії Миколаєва підвищився рівень води. Поки у Дніпро-Бузькому лимані показники в межах гранично допустимих концентрацій. Проте фахівці фіксували перевищення гранично - допустимих концентрацій вмісту азоту амонійного, нітритів, хлоридів, заліза загального, завислих речовин.

Готовність до спалаху кишкових інфекцій та прийом пацієнтів з Херсонщини

Начальниця управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай в черговий раз нагадує миколаївцям, що вживати можна тільки кип’ячену або бутильовануводу.

До того ж, через підвищення температури повітря та умови які склалися може виникнути спалах кишкової інфекції. Шамрай закликає не зволікати у таких випадках, а звертатися до свого сімейного лікаря або ж викликати швидку.

На цей випадок у місті медзаклади готові до реагування, розроблені маршрути пацієнтів – куди саме госпіталізовуватимуть с кишковими інфекціями та з масовими захворюваннями.

Через затоплення та масові обстріли лікарні Миколаєва також приймають жителів Херсонщини. Ірина Шамрай підкреслює, що скільки б пацієнтів сьогодні не поступало, місто готове прийняти і надавати їм всю необхідну допомогу. Також у медзакладах працюють психологи, які надають психологічну підтримку пацієнтам.

Як працює програма «Доступні ліки» в Миколаєві

Для тих, хто потребує медикаментозного лікування у місті працює програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти можуть отримувати їх безоплатно.Під час війни в Україні пацієнти можуть отримувати «Доступні ліки» як за електронним, так і за паперовим рецептом.

У Миколаєві працює 143 аптечних заклади по програмі «Доступні ліки». 26 аптек відпускають інсулін, 11 аптек, які знаходяться на території лікувальних закладів, беруть участь у програмі для того, щоб максимально наблизити цю допомогу до пацієнтів.

Так, за 5 місяців 2023 року уже виписано 77 208 електронних рецептів, з них майже 4 500 це на безоплатний інсулін.

- Сьогодні ця робота продовжується. Вона є плановою. За 5 місяців аптекам від Національної служби здоров’я України відшкодовано уже близько 12 мільйонів гривень за використані рецепти нашими пацієнтами,- говорить Шамрай.

За даною програмою миколаївці можуть отримати препарати з переліку, який складається з 486 лікарських засобів. Щоб отримати препарат, спочатку треба отримати електронний рецепт, або паперовий.

Проблем з видачею електронний рецептів у місті не виникало, каже Ірина Шамрай. За минулий рік було виписано сто тридцять три тисячі електронних рецептів.

Медогляд

Наразі у Миколаєві обговорюють питання відновлення роботи дитсадків. Готуються і до відкриття шкіл. Тому медзаклади Миколаєва готові проводити медичні огляди дітей.

-Це близько трьох тисяч дітей, батьки яких виявили бажання відвідувати дитячі садки і близько двадцяти тисяч дітей, які будуть займатись в школі Наразі по нашим закладам охорони здоров’я зареєстровано 29 605 дітей які повернулися в місто. Це на 6500 дітей більше ніж було за попередній місяць, але це все таки складає рівно тридцять п’ять відсотків від довоєнної кількості дітей, які проживали  у нас в Миколаєві,- розповіла начальниця управління.

Планові вакцинації дітей

За час війни у Миколаєві продовжували проводити планову вакцинацію дітей, які залишились у місті. Проте зараз діти повертаються до Миколаєва з вимушеного переселення і дуже часто в них немає щеплень. Проте і місто не в повному обсязі забезпечене вакцинами для планових прививок. За словами Шамрай, на сьогодні є проблема з наявністю вакцин від поліомієліту і АКДС.

- Але це також зараз ми отримуємо. Поставки вже 2023 року централізовані. Я думаю, що найближчий  тиждень це питання буде вирішено. Ми постійно на зв’язку з обласним управлінням охорони здоров’я, з лабораторним центром щодо забезпеченості вакцинами. Якщо є такі питання, ми перерозподіляємо вакцину яка є у нас на залишках нашими лікувальними закладами  і дітей, особливо, які планово потребують щеплення, ми їх щеплюємо,- зазначила Ірина Шамрай.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів