У квітні 2022 року, Королівство Данія офіційно погодилась взяти “шефство” над Миколаївщиною, а вже у січні 2023 року, попри те, що місто досі потерпає від російських обстрілів, відкрило своє офіційне представництво у Миколаєві. Саме ця країна відіграє ключову роль у відновленні нашого регіону та обласного центру зокрема.
Редакція 0512 поспілкувалася із главою офісу Посольства Данії у Миколаєві Якобом Торрільдом Хансеном про обсяги допомоги, співпрацю із містом, проєкти відновлення та геополітику.
"Нам важливо контролювати всі процеси наочно"
Чи бували ви в Україні до повномасштабного вторгнення рф?
Я в Україні знаходжуся з 2019 року. Я колишній військовий, тобто приймав тут участь у різних міжнародних навчаннях, курсах підготовки для збройних сил в Україні, наприклад як “Оrbital”. У кінці 2021 року у мене закінчився контракт, але вже у жовтні 2022 року, я повернувся в Київ як військовий аташе (дипломатичний ранг співробітників посольств - ред.). Я займався допомогою для ЗСУ. У травні 2024 року я очолив Офіс Посольства Данії у Миколаєві, тобто це вже така цивільна робота.
І як вам цивільне життя?
Проєкти, якими тут зараз займаюсь, вони звісно відрізняються від моєї попередньої роботи. Мені було нескладно втягнутись.
Як ви вивчили українську? Чи складно було?
Коли я був військовий, то я вивчив спочатку російську мову, а потім, опинившись в Україні, вивчив й українську. Зараз я майже забув російську. Данські військові вивчають російську вже десь 70 років, тобто з часів Холодної війни. Це була необхідністю згідно з Женевською конвенцією, якщо ми, наприклад брали росіянина в полон, то мали б знати як з ним говорити. Українську було легше вивчити, ніж російську. Й тут самі українці стимулювали вчити та говорити українською, особливо з початку вторгнення.
Яке враження у вас склалось під час першого візиту до Миколаєва?
Я вперше відвідав Миколаїв ще у 2020 році. Тоді це були військові навчання, вони проходили в Очакові з “морськими котиками” з ССО. Миколаїв в цілому мені здається цікавим, особливо його історія: суднобудування тощо. Миколаїв таке місто контрастів, особливо архітектури, тут чимало історичних будівель.
Ще мені подобається наближеність до Чорного моря, адже я виріс у країні, де також є море.
Чим схожі та чим відрізняються за менталітетом данці та українці на ваш погляд?
Схожість у почутті гумору та відкритості. Навіть коли ми спілкуємось з представниками місцевої влади, то це відбувається у неформальній обстановці. У Данії не люблять бюрократію та формальностей. Наприклад до короля я звертаюсь на “Ви”, а до інших посадових осіб - на “ти”. Й тут відкрито та чесно говорять про стан речей.
В цілому нам легко працювати з українцями. Данцям притаманно зберігати такий собі баланс між життям та роботою. Ми цінуємо особистий час на родину, друзів та дозвілля. У нас маленька країна, але у нас багато людей знають кілька мов, це якість дуже цінується.
Чому для Данії важливо було відкрити Офіс у Миколаєві?
Нам важливо контролювати всі процеси наочно. Данія витрачає на допомогу близько 100 мільйонів євро на рік тут. Тому нам потрібно знати та бачити куди йдуть кошти, моніторити процеси та отримувати безпосередній фідбек від місцевої та військової адміністрації. Ми ставимо в пріоритет реалізацію тих проєктів, які важливі для міста. Це укриття в освітніх закладах, відновлення водопостачання, енергетична сфера.
"Проєкти формуються із потреб, які озвучує місцева та обласна влада, тому ми покладаємось на них майже 100%"
Як та хто погоджує виділення коштів, мабуть, це довготривала процедура?
Наші основні партнери - це міністерство інфраструктури, військова обласна адміністрація, обласна рада та міська рада. Коли затверджуються проєкти, то важливо, щоб всі сторони були згодні. Данія виділяє та передає кошти через міжнародних партнерів: Данської ради біженців, ОНН тощо. Ми тут вже допомагаємо контролювати проєкти, вчасне виконання й коли об’єкт готовий, то передається вже на баланс українській стороні.
Хто та як контролює цільове використання коштів зі сторони Данії?
Проєкти формуються із потреб, які озвучує місцева та обласна влада, тому ми покладаємось на них майже 100%. Майже, тому що міжнародні партнери також вносять й свої пропозиції. Але й про ці пропозиції також питаємо владу.
А як щодо корупційних ризиків?
Данія з 2016 року очолює антикорупційну програму ЄС в Україні (EUACI). У нас в країні до корупції дуже серйозно ставляться. Тому виділення коштів йде через міжнародних партнерів. Якщо казати про проєкти, то звісно їх втілюють як правило місцеві підрядники, але тендери проводять саме партнери через свої платформи чи систему Prozorro.
У Данії суворо карають за корупцію. На мою думку, важливо не саме покарання, а створити таку систему в Україні, щоб запобігти таким ризикам. Тому всі процеси мають бути максимально прозорими, влада має розповідати відкрито про всі інфраструктурні проєкти.
Від нашої влади є постійні меседжі про те, що у Миколаєві хочуть створити умови для відновлення нашої економіки та входу на ринок представників бізнесу Данії. Що потрібно зробити для цього нашому місту, без сумніву це не так легко і є певні вимоги?
У Миколаєві вже працює приватна компанія “Per Aarsleff” у співпраці з КП “Миколаївводоканал”. Вони допомагають підприємству проводити санацію каналізаційної труби полімерним рукавом. Данський бізнес насправді зацікавлений у співпраці з містом. Вони в курсі, що місто досі потерпає від обстрілів, але це бізнес й просто прораховуються ризики.
Якщо казати про умови, то одна із перешкод є те, що в Україні не вистачає людей, які володіють англійською мовою, також мало інформації англійською мовою, де описується доступно про місцевий бізнес.
Наприклад, ми заохочуємо громади створювати інвестиційні паспорти, у тому числі й англійською мовою, де описується що це за населений пункт та що в ньому є.
Данія сільськогосподарська країна, й приватний бізнес давно працює, ще з 1990 років, у західних регіонах України. Також перспективною є морська галузь й важка промисловість. Чимало данських компаній вимушені купувати матеріали в Китаї, тому що там дешевше. Є такі компанії, які зацікавлені купувати ці ж матеріали в Україні.
Будучи в Миколаєві, які проблеми в місті є найбільш суттєвими, на ваш погляд та як їх можна вирішити?
На мій погляд, нагальніше питання наразі - це фінансова грамотність, зокрема про послуги комунальних підприємств. Ми бачимо, що тарифи, які платять миколаївці за комунальні послуги іноді є заниженими за їх реальну вартість. Іноді тариф становить 30% реальної вартості.
Коли мова йде про заміну труб, насосів й тд., то це є не рентабельним з погляду бізнесу. При цьому цілком розуміємо, що через війну для містян не так й просто платити за все. Зараз просто різницю в тарифі покриває міський бюджет, наскільки мені відомо. Дефіцит у міському бюджеті Миколаєва зараз суттєвий, здебільшого через додаткові витрати на водопостачання.
Ми допоможемо зробити водопостачання європейського рівня, але потрібно зробити тарифи реальними, аби місто могло обслуговувати цю систему.
"Данія дійсно допомагає й прагне, щоб Україна перемогла в цій війні"
Україна дуже сильно залежить від допомоги міжнародних країн та донорів. Гострим питанням для нашої країни залишається питання озброєння. Данія лише в серпні дозволила Україні використовувати передану зброю на території рф. Скажіть, чому європейські країни цього не зробили ще два роки тому?
Данія насправді давно наполягала на тому, щоб дозволити українцям бити безпосередньо по території ворога. Ми тісно співпрацюємо з нашими військовими партнерами й там має бути одностайна позиція, а не лише однієї країни.
Як представник Європи, людина, яка виросла далеко від України, можете пояснити, чому НАТО не може прийняти Україну, чому не можуть допомогти нам перемогти путіна та його режим, який нищить нашу країну щодня?
Я можу висловитись лише від себе, Данія дійсно допомагає й прагне, щоб Україна перемогла в цій війні. Партнери спираються на міжнародне право, перш за все.
Чи підтримуватиме Данія й надалі Миколаїв, після закінчення війни?
Данія зобов'язалась 10 років допомагати Україні, Миколаєву та області. Наша підтримка пов’язана не тільки з війною. Данії дійсно зацікавлена у співпраці та відновленні України.
Ваша країна віддала нам всю свою артилерію, дає зброю та літаки. Ми вдячні за це Данії. Вдячні й за постійну підтримку Миколаєва зокрема. Щоб ви побажали українцям в такий нелегкий час?
Я хотів би побажати миколаївцям вміти будувати плани на майбутнє. Хочу, щоб кожний українець мав впевненість у майбутньому. Ми допомагаємо розміновувати територію, щоб люди могли ходити спокійно, будувати укриття - аби діти та дорослі мали захист - це все про передбачуваність. Потрібно попри те, що війна триває - прагнути цього.
Фото 0512, Посольства Данії в Україні, КП "Миколаївводоканал" та ОКП "Миколаївоблтеплоенерго".