Займались не лише військовою справою: миколаївцям розповіли про козаків у нашому краї, - ФОТО
У миколаївському обласному музеї суднобудування і флоту, 27 березня, містянам розповіли про запорозьких козаків.
Як передає редакція 0512, триває проєкт "Ідентичність Миколаївщини", покликаний розповідати містянам про історію, культуру та знакових постатей нашого краю. Цього разу, з охочими поділились історичними фактами про морські походи запорозьких козаків, козацькі поселення на території Миколаївщини, Чорноморське козацьке військо та інші факти з історії українського козацтва. Також настрій заходу підтримував ансамбль Узори з виконання народних пісень про козаків.
- У нас є козацький дух і це доводять зараз наші козаки, які захищають зараз наше Чорне море. Я вірю в те, що пройде трохи часу і ми всі вас запросимо на берег нашого Чорного моря. Заради цього ми і провадили проєкт. Яка наша ДНК? Це те, що було, що є і те, що ви додасте, — звернулась до дітей експертка проєкту Тетяна Чичкалюк.
- Ми будемо говорити морські походи козаків. Адже козаки — це наша національна ідентичність. Певний час всі казали, що тут було дике поле, тут ніхто не жив. Насправді тут було життя. Навіть було підписано угоду, що козакам дозволено було знаходитись на території між Дніпром і Бугом, і користуватись принадами Чорного моря. Тут були їхні угіддя, де вони займались риболовством, тваринництвом. Початок покладено було ще в 17 столітті. Найбільшого розквіту досягли під час періоду Нової Січ, у 18 сторіччі.
- Згадуємо, Бузький Гард — найбільша адміністративна одиниця часів Нової січі. Козаки були дуже розвинутими, вони займались не лише військовою справою, а й вели активну торгівлю з тими ж поляками та турками. Адже через їхню територію проходили торгові шляхи. Козаки цим вміло користувались.
На жаль, мало археологів, які досліджують період козацтва на Миколаївщині, каже завідувачка експозиційним відділом музею суднобудування і флоту Олена Щербина:
- Я знайшла дослідження київського археолога який описав свої знахідки і дуже детально описав, як козаки ловили рибу у річці Південний Буг.
Окрім Бугогардівської паланки було ще дві паланки — Інгульська і Прогноївська (на території Кінбурнської коси), де козаки ловили рибу та добували сіль.
- Зараз Кінбурн в окупації, а ще у 2017 до нас приїздили вчителі школи і вони проводили археологічні розкопки і знайшли знахідки часів останньої січі на території України. Всі вважають, що у 1775 році, коли Катерина ліквідувала козацтво, була знищена Нова січ, і на цьому все завершилось. Зовсім ні! Була ще одна січ — Васильківська. Це Чорноморське козацтво, 1787 році засновано. І їхній кіш знаходився на Кінбурнській косі.
А Віктор Задирака, науковий співробітник музею суднобудування і флоту розповів детальніше про будівництво кораблів на яких козаки ходили в морські походи:
- Окрім чайки козаки використовували й інші кораблі які допомогли їм в морських походах. Був корабель Дуб, струги, баркаси. Були і напівгалери. Мало хто знає, але московське царство зверталось до козаків, адже чайки та інші кораблі потрібні були для морських походів.
Після лекції для дітей провели майстер-клас із виготовлення козацького човна: