• Головна
  • Туризм на Миколаївщині в умовах війни: які локації закриті та де можна відпочити цього року, — ФОТО
09:45, 30 квітня
Надійне джерело

Туризм на Миколаївщині в умовах війни: які локації закриті та де можна відпочити цього року, — ФОТО

Третій рік поспіль, через небезпеку з боку росії, для жителів Миколаївщини та туристів, які відвідують область, буде недоступним морський відпочинок. 

Нагадаємо, нещодавно начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив, що курортний сезон-2024  на Миколаївщині офіційно не буде відкрито.

Проте чимало локацій для відпочинку будуть доступними цього року. Але про це згодом.

Загалом, війна принесла чималі збитки та руйнацію для туристичної галузі Миколаївської області. А ще декілька років тому Миколаївщина планувала розвиватись у цьому напрямку. Тоді, Віталій Кім наголошував, що область планують зробити привабливою для туристів. 

Завадила цим планам велика війна та небезпека, яку принесли із собою рашисти. 

Яка сьогодні ситуація з туризмом у Миколаївській області, які наслідки ворожих атак, які локації заборонено відвідувати та де туристи можуть відпочити — про все це розповів редакції сайту 0512.ua заступник начальника Миколаївської ОВА з питань туризму Микола Марінов. 

Микола Марінов

Туризм на Миколаївщині до великої війни 

За його словами, до початку повномасштабного вторгнення проводилась велика робота, спрямована на розвиток туризму в області. Багато уваги  приділяли  поверненню із забуття Таврійського розпису. Створили туристичну сувенірну лінійку з використанням елементів «таврійки».

Також, говорить Марінов, розпочали роботу з присвоєння статусу курорту місцевого значення "Коблеве" природним територіям Коблівської ОТГ.

- Ми провели дослідження розподілу природно-лікувальних ресурсів та курортно-рекреаційного потенціалу розвитку тергромад Миколаївської області. Це досить глибока праця, в нашій області вона була проведена вперше. Колись вона стане науковою основою для розвитку галузі. Також аналізували динаміку відвідуваності Миколаївщини, на основі даних телекомунікаційної компанії «Київстар». Таке дослідження ми зробили вперше. За результатами дослідження вдалось створити паспорт туриста Миколаївської області, — розповідає Микола Марінов.

У 2021 році розпочали ремонт траси Т-15-07 "Миколаїв – Парутине – Очаків – база відпочинку "Чорноморка", яка повинна стати частиною "Миколаївської Рів'єри".

- Мова йде про інвестиційний туристичний проєкт «Миколаївська Рів'єра» в основу якого покладено створення автомобільних шляхів, велодоріжок, а також морських сполучень між курортними зонами області, які прилягають до Чорноморського узбережжя. Зокрема, «Миколаївська Рів'єра» поєднає міста Миколаїв, Очаків, селища Чорноморку, Рибаківку, Лугове, Морське та Коблево, Куцурубську, Радсадівську, Очаківську, Чорноморську та Коблівську ОТГ, а також Тилігульський ландшафтний парк, винні заводи, устричну ферму «Скіфія». Центром цього проєкту буде Національний заповідник «Ольвія»,- пояснює заступник начальника Миколаївської ОВА з питань туризму. 

Марінов додає, що окрім цього проводилися роботи зі створення туристично-сервісної зони в туристичній локації Актівського каньйону у селі Актове Олександрівської селищної ради Вознесенського району. 

Аналогічні роботи виконували і на території Національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» у селі Парутине.

- Станом на початок 2022 року для реалізації зазначеного проєкту було виконано розробку проєктів візуальної реалізації, схем розміщення тимчасових споруд для створення туристично-сервісних зон у відповідних туристичних локаціях, — говорить Марінов.  

Багато уваги, додає він, приділяли подієвому туризму. 

Перший рік повномасштабного вторгнення

У 2022 році туристичного сезону на Миколаївщині майже не було. Звісно, головна причина — повномасштабна війна, яку розв’язала росія проти України.  Діяла й заборона на відвідування пляжів та купання в морі через високу мінну небезпеку. 

- Мало того, бізнес цієї сфери був залучений до розміщення переселенців, дітей та допомога ЗСУ. Було дозволено відвідування лісових урочищ та супутніх туристичних локацій таких як «Лабіринт», «Василева пасіка», «Грушівка», «Лівобережжя» та кемпінг на території Вознесенського, Первомайського районів та Коблівської територіальної громади. Організовані зони відпочинку на територіях Регіонального ландшафтного парку "Тилігульський",- розповідає заступник начальника ОВА. 

Щодо узбережжя Чорного моря. За словами Марінова, берегова зона від баз відпочинку села Коблеве до мису Очаківський були визнані непридатними до купання та відпочинку на воді. 

Микола Марінов наголошує, що вони були і залишаються потенційно десантонебезпечними та заміновані. До того ж окупована курортно-рекреаційна територія Кінбурнської коси. 

- Це не тільки викреслює цю мальовничу зону з мапи курортів Миколаївщини, але й створює загрозу всім іншим нашим морським курортам – через близькість окупантів та можливість застосування ними майже всіх видів озброєнь, — зазначає він. 

Порівнюючи довоєнний період і сьогодення, туристичні локації дещо змінилися. До прикладу, розпочали працювати заклади розміщення, які мають власні басейни. Популярним став відпочинок на внутрішніх водоймах Тилігульського лиману, окремі ділянки Актового каньйону, Озеро Мальта та Мигійські пороги. Значно змінилась і кількість туристів. За словами заступника начальника ОВА з питань туризму, туристичний потік в області за 2022 рік знизився розрахунково на 82 відсотки. 

- Кількість потенційних туристів та відпочивальників, які відвідали Миколаївську область у 2023 році  становить 100-120 тис. осіб цифра є орієнтовною через велику кількість вимушених переселенців, що унеможливлює більш точний підрахунок. Порівняно з туристичним сезоном 2021 року різниця колосальна, тоді Миколаївську область відвідало 2,3 мільйона (за інформацією мобільних операторів) туристів з інших регіонів,- повідомляє він. 

Руйнування та збитки для туристичної галузі області 

У Миколаєві, внаслідок ракетних обстрілів, зруйновано готель «Інгул». Також, за словами Миколи Марінова, значних пошкоджень зазнав готель «Миколаїв», а готель «Reikartz Рівер Миколаїв» зазнав значних руйнувань. Завдано пошкоджень фасаду Миколаївського обласного краєзнавчого музею. У селі Коблеве пошкоджено бази відпочинку та інші туристичні обʼєкти. Щодо збитків, то вони є колосальними саме в морській туристичній зоні:

- Враховуючи, що основний грошовий потік туристичної галузі Миколаївщини до повномасштабного вторгнення формувався саме в морській туристичній зоні, наслідки його є колосальними. Третій сезон поспіль не працюють курорти Коблівської, Очаківської та Чорноморської громад, це вже призводить до банкрутства підприємств. Заробітки поодиноких готелів з басейнами, що наважились працювати під час воєнних дій, у кращому випадку дозволяють зберігати частину персоналу та компенсувати частину постійних витрат, — пояснює заступник начальника ОВА. 

Однак, говорить Марінов, після закінчення війни туристичну галузь також чекають великі витрати: 

Розмінування пляжів та акваторії, постійні протимінні заходи, відновлення туристичної інфраструктури, яка не відновлювалась декілька сезонів та зазнає не тільки впливу війни, але й впливу стихій,- додав він. 

На питання чи вже готуються проєкти реконструкції або, чи проводяться роботи з відновлення пошкоджених туристичних об'єктів, Микола Марінов відповідає, що на зараз пріоритетними напрямками є розроблення стратегії післявоєнного відновлення галузі туризму в Миколаївській області. 

Де можна відпочити у Миколаївській області цього року 

Відпочити на морі цього року також не вдасться.  Згідно з розпорядженням Миколаївської районної військової адміністрації від 30.05.2023 № 61-р узбережжя Чорного моря (берегова зона від баз відпочинку с. Коблеве до мису Очаківський) визнані непридатними до купання та відпочинку на воді у зв’язку з реальною небезпекою через наявність вибухонебезпечних предметів і нерозірваних боєприпасів.

Також, розповів Микола Марінов, на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій яке відбулося 13 березня 2024 року Миколаївській обласній військовій адміністрації було доручено опрацювати питання щодо продовження дії заборони відвідування місць масового відпочинку населення на водних об’єктах до закінчення дії воєнного стану. За словами заступника начальника ОВА, наразі готується відповідне розпорядження.

- У зв’язку з тим, що Чорноморське узбережжя визначено військовим командуванням України як можливий рубіж оборони, а також є небезпека через загрозу детонації морських мін, перебування туристів на пляжах Чорноморського узбережжя Миколаївської області в літній оздоровчий сезон 2024 року не заплановано, відпочинок на пляжах та морському узбережжі заборонений,- заявив Марінов. 

Очаків 2021 рік

Проте, говорить він, працюватимуть заклади розміщення, які мають власні басейни. 

У той самий час у туристів буде можливість  відпочити та перезавантажитись на рекреаційних територіях регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» та в межах зони відпочинку «Коблеве» (без можливості виходу на пляж), на Мігіївських порогах (Мігіївська сільська територіальна громада), Актовському каньйоні та Трикратському лісі (Олександрівська селищна територіальна громада).

Пропонуємо трохи більше дізнатись про туристичні локації Миколаївщини, де жителі області та гості зможуть відпочити. 

Регіонального ландшафтний парк «Тилігульський» 

Регіонального ландшафтний парк «Тилігульський»

Загальна площа РЛП «Тилігульский» складає майже 10 тисяч га, до 1 га відведено під рекреаційну діяльність. На території парку є  локації для відпочинку туристів — равликова ферма, а також облаштована спортивно-рекреаційна зона водних видів спорту. І головне, саме тут є змога купитися не в басейні, а безпосередньо у водоймі. 

Регіонального ландшафтний парк «Тилігульський»

Тилігульський лиман вважається не лише найчистішим, а й найглибшим та найпрозорішим у південному регіоні. Але, відпочиваючи в цьому місці, пам'ятайте, що ви перебуваєте на території національного парку. Тому бережно ставтеся до флори та фауни. 

Регіонального ландшафтний парк «Тилігульський»Регіонального ландшафтний парк «Тилігульський»

Мигіївські пороги 

Мигіївські пороги

Мигійські пороги розташовані у Первомайському районі. Тут Південний Буг проходить через вузький каньйон. Цей ланцюг включає такі пороги як «Гарт», «Червоні ворота» або «Інтеграл». 

Вже багато років Мигійські пороги – справжня Мекка для любителів активного відпочинку. Це ідеальне місце для рафтингу та водного слалому. Саме ця траса вважається найкращою в Україні. Влітку тут можна добре відпочити, взявши з собою намет або приїхати на пікнік. 

Актівський каньйон

Актівський каньйон

Каньйон розташований на річці Мертвовод поблизу села Актово Вознесенського району. Глибина до 40-50 метрів, площа понад 250 га. Актівський каньйон - унікальний комплекс лісової та водної екосистем з ансамблем скель і гранітних валунів. Він єдиний у Європі, який за своїми геолого-ландшафтними показниками в мініатюрі з величезною точністю в часі освіти нагадує знамениті каньйони північної Америки.

Трикратський ліс

Трикратський ліс

Неподалік села Трикрати, Вознесенського району серед широкого кам'янистого степу розташувався старовинний ліс, в якому мешкають тисячі тварин, птахів та комах. Могутні дуби, яким понад 150 років, надають своєрідної містичної атмосфери. 

Цей ліс висаджували за наказом місцевого поміщика графа Віктора Скаржинського. Він для коханої дівчини висадив не лише величезний ліс, а й прорив річку в посушливому степу.

Сьогодні сюди приїжджає безліч туристів та мешканців області, щоб насолодитися місцевою красою, чистим повітрям та тишею.

Озеро Мальта 

Озеро МальтаОзеро МальтаОзеро МальтаОзеро Мальта

Озеро Мальта розташоване у Вознесенському районі. Декілька десятків років тому це був кар’єр, з якого добували граніт. Але один із виритих кар'єрів заповнився ґрунтовими водами, утворивши штучну водойму, глибина якої місцями досягає 60 метрів. Через те, що це кар'єр, то дно озера відповідно нерівне — десь величезне урвище веде вниз, а десь мілина, що дозволяє не побоюючись поплавати.

Сьогодні туристи приїздять сюди, щоб позасмагати і поплавати. 

Робота з популяризації туристичних локацій на Миколаївщині 

Розвиток туризму, говорить Марінов, звичайно не є пріоритетним під час війни, але створюються передумови його розвитку у майбутньому. 

Під час війни, зазначає він, відвідало чимало іноземців.

- Завжди намагаюсь бачити щось позитивне за будь-яких обставин. Через бойові дії про Миколаївщину узнав весь світ, героїчна оборона перших місяців війни, інші події в місті та області неодноразово були на перших шпальтах світових видань, Миколаївщина отримала партнерів по всьому світу. Це важко назвати туризмом, але місто Миколаїв навряд чи колись бачило такої кількості іноземців, як зараз,- підкреслив заступник начальника Миколаївської ОВА з питань туризму. 

Проте, у 2024 році не набагато краща ситуація від попередніх двох років, тому, наголошує Микола Марінов, “якихось позитивних змін очікувати зарано”. 

- Навпаки, з урахуванням безпекової ситуації в сусідній Одещині, яка дозволяє частково відкривати пляжі, відбудеться відтік пляжних туристів. Частково ситуацію вирівняє робота локацій на відносно безпечних внутрішніх водоймах, але морський відпочинок для нашого туриста поки важко замінити,- резюмував він. 

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#туризма Миколаїв #море миколаїв #куди поїхати відпочити #магія #Актовий каньйон #Тилігульський лиман #новини Миколаїв #Марінов #Очаків #Коблево
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...